Tylko Aktywnością Wygrasz ze starością – realizacja

W okresie od lipca do grudnia 2021 roku nasza Fundacja realizowała zadanie publiczne pn. Tylko Aktywnością Wygrasz ze Starością, realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Województwa Mazowieckiego. W ramach projektu przeprowadziliśmy warsztaty florystyczne, mydlarskie, scrapbookingowe, zielarskie.

Zakończyliśmy realizacje projektu ,,TYLKO AKTYWNOŚCIĄ WYGRASZ ZE STAROŚCIĄ” integrowaliśmy, wspieraliśmy, przeciwdziałaliśmy marginalizacji społecznej grupy seniorów oraz zwiększaliśmy ich udziału w aktywnym życiu społecznym.

W projekcie wzięli udział Seniorzy z miejscowości tj:

  1. Seroczyn – Klub Seniora w Seroczynie
  2. Skórzec – Klub Seniora w Skórcu
  3. Mokobody – Seniorzy z terenu gminy Mokobody
  4. Strzała – Koło Gospodyń Wiejskich w Strzale

Realizacja warsztatów od stacjonarnych po wyjazdowe, integrujące, rozwijające talenty i pasje wpłynęła na poprawę jakości życia seniorów, zbudowali pozytywny wizerunek swojej grupy i nawiązali przyjazne relacje międzyludzkie

Głównym celem projektu było stworzenie przestrzeni warsztatowej dla seniorów w celu umożliwienia pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym na terenach wiejskich. Dobrane w projekcie różnorodne formy spędzania czasu umożliwiły aktywne starzenie się, poprawienie kondycji fizycznej, bardzo ważnej w życiu osób starszych, wpłynęły na poprawę jakości życia i budowanie pozytywnego wizerunku tej grupy. Projekt stworzył uczestnikom warunki do twórczych i artystycznych działań owocujących w danej miejscowości, gdzie zajęcia były prowadzone.

  • Dzięki zajęciom florystycznym seniorzy nauczyli się podstawowych zasad kompozycji kwiatów i roślin. Przy okazji Uczestnicy poznali podstawy botaniki i ciekawostki dotyczące roślin, z których korzystają podczas warsztatu. Praca z kwiatami i roślinami to wyjątkowa przygoda, która uczy pokory. To przyspieszony kurs życia w zgodzie z naturą, respektowania jej zasad i zrozumienia, że nie jesteśmy w stanie wszystkiego kontrolować. Warsztaty florystyczne pozwalają zdobyć wiele kompetencji – dają możliwość poukładania sobie elementarnej wiedzy o gatunkach roślin, ale także wyposażaj a w praktyczne umiejętności tworzenia kompozycji florystycznej. To właśnie te podstawy pozwalają później na większą finezję i kreatywność.
  • Warsztaty ekologiczne zielarskie wyjazdowe do Ziołowego Zakątka w Korycinach, seniorzy zdobyli wiedzę nie tylko teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną uczestnicząc w warsztatach herbacianych, gdzie każdy mógł przygotować herbatkę dla siebie wg podanych wskazówek. Panie miały również okazję spróbować zupy pokrzywowej oraz schabu w sosie z trawką żubrówką. To był czas tylko dla seniorów.  Śpiewy wspólna kawka spacery i zakupy, a do tego piękna słoneczna pogoda, która zachęcała do aktywnego odpoczynku.Kto miał ochotę mógł poczuć klimat wiejski zaglądając do zagrody ze zwierzętami tutaj czas się zatrzymał, wracały wspomnienia z dzieciństwa. Seniorzy zmęczeni, ale szczęśliwi ze śpiewem na ustach wracali do domu.
  • Uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w tworzeniu kartki okolicznościowej poprzez udział w warsztatach scrapbookingowych.  Warsztaty scrapbookingowe uwolniły w seniorach kreatywność i rozwinęły wyobraźnię Uczestników, pozwoliły udoskonalić umiejętności rękodzielnicze, oraz otworzyły przed nimi świat niesamowitych technik tworzenia i ozdabiania.  Więcej informacji o scrapbookingu: https://lenatiga.pl/pf/warsztaty-scrapbookingu/.
  • Warsztaty mydlarskie podczas warsztatów uczestnicy własnoręcznie wykonali kolorowe i pachnące mydełka, usprawnili oraz poprawili sprawność manualną, rozwinęli aktywność twórczą, udoskonalili i rozwinęli zainteresowania plastyczne, uwrażliwili na sztukę oraz  zmotywowali do estetycznego i starannego wykonania zadania.

 

Skip to content