Głównym celem projektu było stworzenie przestrzeni warsztatowej dla seniorów w celu umożliwienia pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym na terenach wiejskich. Dobrane w projekcie różnorodne formy spędzania czasu umożliwiły aktywne starzenie się, poprawienie kondycji fizycznej, bardzo ważnej w życiu osób starszych, wpłynęły na poprawę jakości życia i budowanie pozytywnego wizerunku tej grupy. Projekt stworzył uczestnikom warunki do twórczych i artystycznych działań owocujących w danej miejscowości, gdzie zajęcia były prowadzone.
- Dzięki zajęciom florystycznym seniorzy nauczyli się podstawowych zasad kompozycji kwiatów i roślin. Przy okazji Uczestnicy poznali podstawy botaniki i ciekawostki dotyczące roślin, z których korzystają podczas warsztatu. Praca z kwiatami i roślinami to wyjątkowa przygoda, która uczy pokory. To przyspieszony kurs życia w zgodzie z naturą, respektowania jej zasad i zrozumienia, że nie jesteśmy w stanie wszystkiego kontrolować. Warsztaty florystyczne pozwalają zdobyć wiele kompetencji – dają możliwość poukładnia sobie elementarnej wiedzy o gatunkach roślin, ale także wyposażaj a w praktyczne umiejętności tworzenia kompozycji florystycznej. To właśnie te podstawy pozwalają później na większą finezję i kreatywność.
- Poprzez warsztaty Zumba Gold uczestnicy poznali i nauczyli się podstawowych kroków tanecznych i prostych układów, które tańczyło się na przestrzeni lat – od tańców ludowych, poprzez tańce typu twist, rock’n’roll, aż po tańce latynoamerykańskie takie jak bachata, merengue, reggaeton. Zajęcia zdecydowanie miały charakter integracyjny i pozwoliły powrócić Uczestnikom do lat młodości. Głównym założeniem zajęć była jednak zabawa i sprawienie przyjemności uczestnikom, a nie nauka. Zajęcia pokazały, że tańczyć każdy może, bez względu na wiek czy umiejętności, które ma.
- Warsztaty ekologiczno – prozdrowotne pozwoliły uczestnikom zapoznać się z tematyką naturalnych kosmetyków, nauczyły uczestników czytać etykiety kosmetyków w drogeriach oraz pozwoliły zrobić własne kosmetyki z naturalnych lokalnie dostępnych produktów, np. miodów, olejów z tłoczni. Uczestnicy przygotowali sól do kąpieli, peeling do ciała, tonik do twarzy oraz masło do ciała.
- Uczestnicy mieli również okazję spróbować swoich sił w hafcie pętelkowym poprzez udział w warsztacie punch needle. Przy użyciu specjalnej igły można wyhaftować nawet dywan. Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się jak planować projekt, jak przygotować tamborek do pracy oraz jak dobierać włóczki, a także poznali technikę haftu i kilka efektów, które można uzyskać. Dzięki punch needle uczestnicy wykonali piękne dodatki do mieszkania, które ozdobione w ramki 3D zabrali do domu.
Seniorzy spotkali się wspólnie na integracji, ale o tym napiszemy Wam oddzielnie.